Alternatíva

Angol vs. magyar, saját vs. másé – mi legyen a dalszöveggel?

A zenehallgatóknak rengeteg típusa ismert: van, akinek – állítása szerint – mindegy, hogy mi a szöveg, mert szinte csak egy hangszerként vagy plusz sávként fogja fel, és onnantól megszokás kérdése, hogy melyik “sound” jön be neki jobban, de van, aki a szövegeken keresztül engedi közel vagy érzi magához közelállónak a dalt. Jó az angol, mert úgysem értik, és a prozódia, meg minden, de jó lenne a magyar, hogy mások is értsék, mégiscsak… Ez csak egy szempont, mindenesetre a dalszöveg fontos szerintem, de vajon milyen legyen? 

Vitatkozni szeretnék, szólok az elején. 🙂 

Mondták már ugyanazokra a szövegekre, hogy hihetetlenül jók, és mondták már azt is, hogy pocsék mind. Néhányan jelezték, hogy milyen jó, hogy magyar, mégis van, aki szerint kár, hogy nem angol az összes. Egyesek szerint rémes az angolom, mások szerint tökjó. Angol nyelvű dalokkal megjelent előadók közül többektől hallottam, hogy a magyar szöveg hiánya akadály abban, hogy több emberhez eljusson a zene és azon keresztül a zenekar, mások szerint az angol nyelv a lehetőség kulcsa, és akár erőltetik is. Sokak füle érzékeny a különféle akcentusokra, másokat egyáltalán nem foglalkoztat. Néhányan nem tudnak mit kezdeni a túl őszinte magyar szövegekkel, de nem tűnik fel nekik, hogy a szeretett angol nyelvű dalok is pontosan ennyire nyíltak… 

Nem egyszerű mindenkinek megfelelni, de nem is kell. Elég, ha őszinte és frappáns, és akar valamit mondani, de legalábbis jól cseng. Mindig lesznek olyanok, akik valamit túl kevésnek vagy épp soknak tartanak a szövegben. Meg az egész dalban. 

De fontos a szöveg, ugye? 

Nézőpont kérdése. Nekem fontos, mert abban vannak benne a gondolataim, és szövegíró-énekesként az éneklésben, így a szövegben és a dallamban élem ki magam, és sokszor az érint meg, nem egyéb zenei megoldások. 

Hogy angol legyen vagy magyar, szintén komoly kérdés. Több stílus is viccesen cseng az angoltól eltérő bármilyen másik nyelven (például a sokak által képviselt r&b, soul szerintem ilyen, vagy nagyon ügyesnek kell lenni). A magyar nyelv sajátos lüktetése és dallama, meg a csodaszép és változatos, de rohadt hosszú szavaink miatt nem könnyű jó magyar szöveget biggyeszteni az angolhoz szokott fejünkben született dallamokra. Ha angolul gondolkodunk, az más. Akkor a szöveg is jobb lesz, és indokoltan angol. Több emberhez eljuthat az angol szöveg jelentése – amennyiben nemzetközi karrierben gondolkodunk, és, valljuk be, kinőttük ezt a pici országot a pici piacával, és túl sok tehetséges zenész van, akik az internetnek köszönhetően bárhová eljuthatnak… Szidhatjuk ezt a trendet, a túlkínálatot és az egész hülye internetet, de azért sokat köszönhetünk neki. Lásd YouTube, Spotify. Mivel vannak olyanok, akik el tudnak vonatkoztatni attól, hogy értik-e a szöveget (én például teljesen rá vagyok kattanva erre az izlandi számra, és még kaptam magamtól 1 hetet, hogy ízlelgessem társított értelem nélkül, és vigyázat, pasik!:), az sem kizárt, hogy a dallam, az emberi hang és/vagy a hangszerelés elég ahhoz, hogy megszeressék a dalt. Van ilyen, nem? 

A szövegíró…

Az Alternatíva leginkább dalszerző-énekeseket mutat be, mert mi, akik kitaláltuk, ilyenek vagyunk. Legalábbis a dalszövegeinkben és a zenében is mi vagyunk benne leginkább, és – annak ellenére, hogy szerintem mindannyian énekeltük már el más dalát, – a singer-songwriter-típusú csajokat bírjuk, és nem tudatosan, hanem mert a legtöbb esetben manapság sajnos itt válik el az underground a mainstreamtől. Sokkal kevesebb dalszerző-énekesről tudunk még mi is, hát még azok, akik csak az országos rádiókat hallgatják és kereskedelmi TV-csatornákat nézik, pedig vannak izgalmas dalszerzők, különleges világgal, ami talán nem a legegyszerűbben érző és gondolkodó, széles tömeget szólítja meg, viszont így is sokakat boldoggá tesz majd. Formáljuk át a szokásaikat valahogyan. 

Ajánljatok nekünk jó dalszövegeket női szerzőktől!

 

Rengeteg tehetséges dalszerző-énekes van, akikről csupán pár százan tudnak, és őket szívesen bemutatjuk.

Lehet a szöveg bármilyen nyelvű, küldjétek el nekünk, és írjátok meg, miért tetszik. 

 

Várjuk a javaslatokat az alternativa.movement@gmail.com e-mail címen, vagy a Facebook-oldalunkon. Megosztjuk őket még az Instagramon is!! 🙂

Aztán majd lesz olyan kör, amikor jó írásokat ajánlhattok, mi pedig jól megzenésítjük őket. 

 

Tetszett a cikk, és Te is támogatnád az Alternatíva Mozgalmat? Csatlakozz a Facebook oldal követőihez!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!